Historická období

Napoleonské války

Napoleonova mladá garda - 1. Regiment Tirailleur Grenadier

Jedním z hlavních okruhů zájmu našeho klubu je období napoleonských válek 1789-1815, jmenovitě 1. Regiment Tirailleur Grenadier, jehož název se v literatuře překládá doslova jako "šarvátníci".

Jednalo se de facto o lehkou pěchotu a tomu odpovídala i výstroj a výzbroj. Pluk byl součástí takzvané Mladé Gardy (La Garde Jeune), která vznikla rozšířením původních gardových pluků v roce 1809. Původním účelem vzniku Mladé Gardy bylo ušetřit gardové pluky Staré Gardy, které byly od této chvíle drženy spíše v záloze, a jejichž úkol "hasičů" přešel na Gardu Mladou. Mužstvo Mladé Gardy bylo ve věku 18-25 let, minimální tělesná výška byla určena na 5 stop a 8 palců (cca 173 cm).

Složení gardových jednotek bylo následující:

Stará Garda:

  • důstojníci pluků Grenadier, Chasseur, Fusilier a Seamen (námořní garda)
  • polní důstojníci a kapitáni pluků Voltigeur, Tirailleur, Flanqueur a National Guards (Národní Gardy)
  • všechno mužstvo 1. Grenadier, 1. Chasseur, Veteránů a Námořních Gard
  • poddůstojníci 2. Grenadier, 2. Chasseur a Fusilier 

Střední Garda:

  • 3. Grenadier, včetně Amsterodamské roty veteránů
  • desátníci a mužstvo 2. Grenadier, 2. Chasseur a Fusilier
  • pluky Vélites z Florencie a Turína

Mladá garda:

Voltigeur, Tirailleur, Flanqueur, Národní Garda a Pupilles (dorostenecké pluky tvořené sirotky po padlých vojácích)

1. Regiment Tirailleur Grenadier prošel mimo jiné tažením ve Španělsku, Rusku, bitvami u Lützenu, Drážďan, Lipska, Hanau, Anverp a Waterloo. Při ruském tažení bojoval v Lanabéreho brigádě v sestavě Roguetovy 2. divize. Tato divize byla ve své době tím nejlepším, co armáda měla. Mužstvo bylo ve věku 25-30 let, na vrcholu svých sil (na rozdíl od některých pluků Staré Gardy) a mělo za sebou zkušenosti ze Španělska (na rozdíl od většiny pluků Mladé Gardy).

VÝSTROJ A VÝZBROJ

Uniformy a výstroj gardových jednotek měly vždy vysoký standard, gardová uniforma stála ve své době dvakrát více, než uniforma řadového pěšáka.

Rozkaz ke zformování pluku 1er Tirailleur-Grenadier popisuje uniformu následovně:
"Blůza z látky v barvě Císařské modři, s revéry trojůhelníkového tvaru - v tzv. "maďarském" stylu, v modré barvě s bílým lemováním; červené, bíle lemované manžety; červený, modře lemovaný límec; knoflíky ve žluté barvě jako pro Gardu; vesta s rukávy, vlněné kalhoty, bavlněné kalhoty, kabát, čáko s bílými šňůrami, štítkem s orlem a pomponem a lodička. Vesta sahá až na bedra. Rajtky jsou nahrazeny kalhotami, které jsou vespodu kryty kamašemi, dosahujícími pod kolena. Černá hůl, přikrývka, tornistra, patrontaška s řemenem, mušketa a bandalír. Knoflíky jsou Gardové. Důstojníci, kteří přišli od pluku Grenadiers si ponechají svoje uniformy, zůstává jim původní žold i všechna privilegia."

(Přeložil Pavel Kmoch, použito se souhlasem autora a se souhlasem Napoleon Series: www.napoleon-series.org)
Máte dotaz nebo zájem o spolupráci?

Napište nám!