Zpět na seznam aktualit

14. pochod na Chlum a 153. výročí Bitvy u HK (26.-30.6.2019)

I letošní rok jsme se zapojili do vzpomínkových akcí konaných při výročí Bitvy na Chlumu z roku 1866, známé i jako Bitva u Hradce Králové (Königgratz).

Již tradičně začínala část naší pěchoty ve středu pochodem na bojiště, tentokrát po trase Velký Vřešťov – Sadová – Nechanice – Kunčice - Všestary. Část pochodujících se v pátek odpoledne oddělila, aby se mohli zúčastnit bojové ukázky přímo v centru města Hradce Králové, část pokračovala k bojišti ležícímu u obce Chlum, aby vybudovali táborové ležení a připravili tak zázemí pro víkendovou bitvu. 

Ještě v pátek večer se v režii pruských jednotek opět uskutečnil pochodňový průvod na pruský vojenský hřbitov, kde byli tichou vzpomínkou uctěni nejen padlí z války 1866, ale i tři naši spolubojovníci, kteří v letošním roce opustili řady nás, reenactorů. Robert William Kolkka, Robert Bareš a Petr Urban. Ruhe in Frieden… 

Sobotní program byl jako obvykle zasvěcen dopolednímu pietnímu aktu u Baterie mrtvých a odpolední bitevní ukázce, letos nazvané „Poslední útok“. Ta připomínala pokus rakouských záloh dobýt zpět návrší na Chlumu. To již ale pevně drželi ve svých rukou Prusové. Útok nařídil velitel rakouských vojsk Ludwig von Benedek, ale v čele rakouských jednotek jel generál Ferdinand Poschacher, který při útoku padl.

Markéta Těthalová

Níže najdete fotografie z akce od našich členů a fandů vojenské historie:


14. pruský pochod a Bitva na Chlumu (Jaruška Neumannová)

Chlum 2019 (Eva Hájková)

Dostaveníčko s rokem 1866 v HK a Chlum (Radek Hamouz)

Všem děkujeme!

Máte dotaz nebo zájem o spolupráci?

Napište nám!